Eapropter sub eisdem poenis omnibus et singulis supradictis, Vos omnes et quilibet vestrum, tam principes quam alii, ad quos iustitiam quomodolibet pertinet ministrare, et alii qui - cunque in universo Imperio, Regnis et Dominiis nostris consti - tuti huiuscemodi pestiferos Martini[^47] libros, tam Alemanicos quam Latinos, impressos et imprimendos aut etiam manu scri - ptos, ubicunque reperiantur, ut pote[^48] magnae seditionis, schisma - tis, haereseos in ecclesia Dei fomites diripiendos et publico igni consumendos penitusque abolendos cum effectu curetis Aposto - licisque Nunciis[^49] seu eorum commissariis, si operam vestram ad hanc rem requisierint, fideliter et diligenter adsistatis, Et nihilominus in eorum absentia per vos ipsos haec sic fieri nostro nomine et iussu omnino et re ipsa faciatis. In quo omnibus fidelibus di - lectis subditis nostris, ut vobis ac nobismet ipsis assistant et pa - reant, tenore praesentium sub eisdem poenis, iniungimus[^50] et man - damus. Verum quia maxime cavendum est, ne Martini libri aut ex illis excerpta mala suppresso aut etiam mutato autoris nomine publicentur, Quia etiam non sine magna animi nostri offensa multos quotidie videmus et audimus cum alibi tum maxime in Germania componi et imprimi libros pluri - mis malis traditionibus et exemplis refertos, et ne non omni astu et dolo humanae naturae hostis Christianis laqueos ten - dat, multas passim divulgari picturas et imagines non in op - probrium modo privatarum personarum, sed et ipsius Summi Ponti - ficis et Sedis Apostolicae contumeliam excogitatas, Ex quibus om - nibus libris et picturis Christifideles in maximos tam in fide et in vita et moribus prolabuntur errores et non solum privata odia, scandala et simultates (prout experientia docet) multis in locis exorta fuerunt, verum etiam seditiones, tumultus, rebelliones, schismata in regnis, provinciis, et populis atque universa dei ec - clesia (nisi provideatur) iam iam excitanda formidantur. Iccir - co ad hanc perniciosissimam pestem extinguendam ex supradictorum electorum et statuum concordi animo et sententia omnibus et singu - lis supradictis, tam imperiali quam haereditario iure nobis subdi - tis, sub iam saepe dictis omnibus paenis praecipimus et manda - mus, Ne quis huiusmodi famosos et pestilentes libros seu quas - cunque alias schedas, scripturas, imagines, picturas contra or - thodoxam fidem, bonos mores et id, quod Sancta Romana ec - clesia hactenus observavit, atque etiam invectivas, criminatio - nes et ignominias contra Summum Pontificem, Sedem Apostolicam, Praelatos, Principes, universitates studiorum et eorum facultates honestasque personas componere, scribere, imprimere, depingere, vendere, emere, tenere, habere aut imprimi, describi, depingi vel vendi facere, quavis arte aut dolo audeat aut attentet. Quinimo sub eisdem poenis iubemus omnibus et singulis su - pradictis et praesertim iis[^51], qui iustitiae ministerio presunt, ut eiusmodi libros quoscunque, ante hac[^52] impressos vel posthac im - primendos nec non etiam manu scriptos, cuiuscunque sint auto - ris aut ubicunque locorum per sacrum[^53] imperium atque etiam no - stra haereditaria regna et dominia inveniantur, similiter etiam picturas huiusmodi et imagines nostro iussu et nomine occu - pent, diripiant et publico igni comburant. Et nihilominus hu - iusmodi detestabilium librorum, codicum, schedarum, scriptu - rarum et picturarum autores et inventores ac etiam post praesentis man - dati publicationem impressores, emptores et venditores, qui contra iussa nostra facere praesumpserint (si modo id legitime constiterit) nec non eorum iura et bona omnia et singula capiant, appraehendant et detine - ant ac iure bono, quicquid sibi libitum fuerit, de illis disponant, ita quod de hoc nulli hominum tam in iudicio quam extra respondere sint obligati.

[^47: Rom, Archivio Apostolico Vaticano, Arm. I-XVIII 254
, fol. 7v: Lutheri.]

[^48: Rom, Archivio Apostolico Vaticano, Arm. I-XVIII 254
, fol. 7v: utpote.]

[^49: Rom, Archivio Apostolico Vaticano, Arm. I-XVIII 254
, fol. 7v: Et supradicto Honorabili viro Hieronymo Aleandro aut aliis Apostolicis Nuntiis.]

[^50: Rom, Archivio Apostolico Vaticano, Arm. I-XVIII 254
, fol. 7v: danach folgend et severe praecipimus.]

[^51: Rom, Archivio Apostolico Vaticano, Arm. I-XVIII 254
, fol. 8r: hiis.]

[^52: Rom, Archivio Apostolico Vaticano, Arm. I-XVIII 254
, fol. 8r: antehac ubicunque.]

[^53: Rom, Archivio Apostolico Vaticano, Arm. I-XVIII 254
, fol. 8r: danach folgend Romanum.]

Atque ut omnis eiuscemodi[^54] et aliorum errorum occasio tollatur et ne talia scribentium venena longe lateque diffundantur, sed praeclarum impri - mendi libros artificium in bonos tantum et laudabiles usus exerceatur, ex certa nostra scientia animoque deliberato ac impe - riali Regiaque auctoritate de maturo supradictorum electorum[^55] et aliorum Sacri Romani Imperii statuum[^56] consilio, deliberatione et unanimi consensu volumus et sub Banni et interdicti Imperialis ac aliis antedictis poenis praecipimus et iubemus tenore praesentis edi - cti, quod vim inviolabilis legis habere decernimus, Ne quis de caetero chalcographus et librorum impressor aut alius quivis ubilibet per sacrum imperium atque nostra praedicta re - gna et dominia constitutus libros ullos seu aliam quancunque scri - pturam, in quibus de sacris literis aut fide catholica aliquid vel minimum tractatur, non habito prius consensu et volun - tate ordinarii loci aut eius ad hoc substituti et deputati, cum au - toritate etiam facultatis Theologicae alicuius propinquae uni - versitatis[^57], pro prima videlicet impressione, alios vero cuiuscun - que rei et facultatis libros, schedas et picturas de consensu sal - tem ordinarii aut eius ad hoc substituti ullo pacto imprimere vel vendere aut imprimi vel vendi facere directe vel indire - cte quoquo modo praesumat aut attentet. Quod si quis, cuius - cunque sit dignitatis, gradus aut conditionis, hanc nostram men - tem, decretum, statutum, legem et ordinationem in omnibus et singulis supradictis, tam Lutheranam quam impressoriam ma - teriam concernentibus inviolabiliter observandam, ullo pacto aut quovis quaesito colore vel ingenio contrafacere aut venire ausu temerario praesumpserit, praeterquam quod illud irritum de - cernimus et inane, etiam in laesae maiestatis crimen ac no - stram et sacri imperii gravissimam indignationem, proscriptio - nisque et Banni ac interdicti imperialis nec non alias saepe di - ctas[^58] poenas se ipso facto incurrisse cognoscat. Harum testi - monio litterarum Sigilli nostri munimine roboratarum. Datum in civitate nostra imperiali Vuormatia, Die octava mensis Maii, Anno Domini Millesimo Quingentesimo vicesimo pri - mo, Regnorum nostrorum Romani secundo, Caeterorum ve - ro omnium Sexto.[^59]

[^54: Rom, Archivio Apostolico Vaticano, Arm. I-XVIII 254
, fol. 8v: huiuscemodi.]

[^55: Rom, Archivio Apostolico Vaticano, Arm. I-XVIII 254
, fol. 8v: danach folgend Principum.]

[^56: Rom, Archivio Apostolico Vaticano, Arm. I-XVIII 254
, fol. 8v: danach folgend et ordinum.]

[^57: Rom, Archivio Apostolico Vaticano, Arm. I-XVIII 254
, fol. 9r: ex aliqua propinqua universitate.]

[^58: Rom, Archivio Apostolico Vaticano, Arm. I-XVIII 254
, fol. 9v: saepedictas et in corpore iuris clausas.]

[^59: Rom, Archivio Apostolico Vaticano, Arm. I-XVIII 254
, fol. 9v-10r: danach folgend Ad mandatum Cesaree et Catholice maiestatis proprium. Hannart. Registrata Beatus Arnoldus.]